Lehen H.

ZER  DA LEHEN HEZKUNTZA?

Poliki-poliki, gero eta lan bihurri eta zailagoen finkatzea ari den garaia dugu Lehen Hezkuntza. Gizarte harremanei begira, oso aurrerapen handia sortzen da garai honetan. Oso garrantzitsua da:

  • Edukien ikaskuntza, irakasgai guztietan aurkitzen dugu( Gizarte eta Naturaren zientzietan, Matematikan, eta abarretan..).
  • Norberaren ezagutza eta besteena.
  • Gizarte-trebetasunen lorpenaren bidez ikastetxean eta talde-ikasgelan integratzea lortzea.

 

HIZKUNTZA-EREDUA

Eskaintzen dugun “B” eredua  inguruneko ikastetxe guztien artean eredu bakarra da. Irakasgai guztiak euskaraz ematen dira Matematika ezik.

INGELESA: Haur Hezkuntzan Nabarmeneko Zentro Hirueleduna dugu eta honen ezarpen progresiboa izango dugu Lehen Hezkuntzan.

 

METODOLOGIA

Lehen Hezkuntzan hitzaurre-prozesu osoan gaude bi ikuspuntu pedagogikotan, batera, murgilduta:

  • Gadnerren Adimen Anizkunetan: Hizkuntza-hitzezkoa, Logiko-matematikoa, Espazio-ikustea, Gorpudun zinestesikoa, Musikala, Barneko pertsonala eta Besteen arteko pertsonala.
  • ABP / Proiektuz Oinarritutako Ikaskuntzan: Proiektu hauek benetako bizitzari prozedura-moduzko erantzuna ematen diote eta bakoitzaren ikasketaren egilea eta protagonista bakarra ikasleria bera da.

Ikuspegi klasiko edo tradizionala hartzen dugu hari gidaria. Hau guztiarekin, ikasleriak ahalik eta gehien eta hoberen bakoitzaren adimen pertsonalak garatzeko ahaleginak egiten ditugu, beraien ikasteko erritmoak zainduz eta beraien gaitasunen etekinik onena garatze erakutsiz.

 

IRAKASLEAK

Oso gertua eta aditua de Irakasleria dugu eta honen kezka gehiena ikasleen garapen integrala eta mailakakoa da. Ikaslea bera garrantzitsuena, bakarra eta balio handikoa dela sentiarazten duen irakasleria ere dugu. Familiekiko elkarrizketak eta harremanak ohizkoak dira. Tutoretzen eta Orientabide-sailaren bidez ikasleen banakako berezitasunei erne jarraitzen diegu.

Hezkuntza-proiektu hau garatu ahal izateko era jarraipena emateko,  irakasle–pertsonal aditu, egonkor eta eskarmentu handikoarekin kontatzen dugu.

 

TICS IKASGELETAN

Lehen Hezkuntzako ikasgela guztietan Arbel Digital Interaktiboarekin (PDI) kontatzen dugu, honela, bai irakasleei bai ikasleei hezkuntza-baliabide eta aukera asko eskaintzen dizkiegu.

 

IZEN-ABIZENAK ETA POSTA HELBIDE ELEKTRONIKOAK

Mertxe Oiarbide Diaz: moiarbide@corazonistas.com

Nerea Mendizabal Irastorza: nmendizabal@corazonistas.com

Inma Arroyo Goikoetxea: iarroyo@corazonistas.com

Elena Centeno Patiño: ecenteno@corazonistas.com

M. Lourdes López de Mendiguren Redondo: mllopezdemendiguren@corazonistas.com

Sonia da Silva Maio: msdasilva@corazonistas.com

Raquel Vergara Beunza: rvergara@corazonistas.co

Izaskun Lobo Yeregui: ilobo@corazonistas.com

Mª Asun Ortigosa Mugica: maortigosa@corazonistas.com  (Orientatzailea)

 

TUTORETZAK

Irakasle bakoitzarekin hitzartuak.

 

TALDE MURRIZTUAK

Ikasgela bakoitzaren ikasle-kopurua oso murriztua izanez gero, familiekin bateko hezkuntza gertu eta pertsonalizatuagoa eskaintzen dugu.

ZENTRO SOLIDARIOA

Haur Hezkuntzan eta DBHn bezala, erakundeak baita guk geuk ere bultzatzen ditugun kanpaina solidarioetan parte hartzen dugu Lehen Hezkuntzan.

“Fundazio Korazonista” GKE (Gobernuz kanpoko erakundea)ren partaideak gara. Honetaz gain, lan egin eta ospatzen ditugu:

  • Bakearen eta Bortxakeriarik gabeko Nazioarteko Eguna.
  • Familien Eguna.
  • Fundatzaileen Eguna.
  • Gabonak eta Jaialdiak.
  • Gosearen aurkako kanpaina eta abar…